Zvedání a pokládání miminka

Musíme se učit zvedání a pokládání miminka?

Pro řadu současných maminek je jejich dítě první miminko, které kdy držely v ruce.
Termín HANDLING či MANIPULACE je nový, a popisuje hmaty a způsoby držení miminka při
– zvedání
– pokládání
– přebalování
– koupání
– spaní
– chování na rukách
Handling je tu na podporu rozvoje celkového psychomotorického vývoje. Může být velmi nápomocný při potížích s uklidněním miminka a jistě si z nich maminka vezme ty SVÉ grify, které jí dávají smysl. Některé možná dělá přirozeně a učit se je nemusí.

Problém všech návodů je však to, že rozlišují správné a nesprávné hmaty a způsoby zvedání/pokládání. Nechtěně tak způsobují obavy a v extrémních případech se maminka bojí miminka vůbec dotknout, aby mu neublížila. “Co když to budu dělat špatně…”
Někdy pak říkaji: LEPŠÍ UŽ NIC NEČÍST.

NÁVODY a RADY jsou tu proto, abychom se jimi inspirovali a případně je zkoušeli, testovali, zda jsou pro nás to pravé. Ty nové způsoby pohybování s miminkem se někdy musíme skutečně NAUČIT, abychom pochopili jejich účel a mohli posoudit, zda u našeho miminka fungují.

Domnívám se, že místo správný/nesprávný úvaz/hmat/nosítko/šátek bychom měli používat jen NABÍDKY – a vnímat, zda dané mamince vyhovuje, či ne. Co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Každý jsme jiný.
Důležité je vnitřní naladění, atmosféra v rodině a především láskyplná péče, s tou se dosáhne zázraků, neboť ta jediná pomůže mamince zvládat péči o své dítě SPRÁVNĚ.

 

 

Vnitřní naladění pomáhá

Maminka miluje své dítě, chce mu dát to nejlepší. A zároveň už četla/slyšela o SPRÁVNÉ manipulaci: “BUDU TO UMĚT “SPRÁVNĚ”?

P O M Á H Á
– nerušený nepřetržitý bonding po porodu
– hodně tělesného kontaktu
– postupně zkoušet doteky ➡️ pevné a láskyplné držení
– odvaha
– láska

– objevovat svou sílu, svou cestu.
– vnějšími informacemi a návody se JEN VOLNĚ INSPIROVAT
– nesrovnávat se

Souzním s názorem, že miminka “nejsou z cukru” a i když někdy nezvedneme miminko podle pravidel těžiště a rozložení váhy tělíčka, nehraje to takovou roli.
Podstatné je VNITŘNÍ NALADĚNÍ maminky KE SVÉMU DÍTĚTI, její láska je nejlepším vodítkem. Snaha o klidnou mysl, pěstování mateřské intuice. Pěstování vztahu s miminkem.