Nošení je výživou pro duši

…a je součástí mého života již 11 let

Jmenuji se Iva Gondeková

Učím nošení dětí v šátku.

Školím rodiče, zdravotníky i poradkyně. 

„Moje náruč je pro Tebe, mé dítě, vždy otevřená.“

Jak jsem se dostala k nošení?

Kdysi za svobodna kolem roku 2000, když jsem viděla miminko v šátku, říkala jsem si, to jsou nějaké divoženky, proč takto nepohodlně ty děti nosí. Připadalo mi to divné a náročné.
V roce 2009 jsem se krátce před porodem svého prvního dítětě dostala na alternativní předporodní kurz a tam jsem uslyšela o nošení a uviděla jsem šátky. Ihned mi dávalo smysl, že dítě musí být co nejvíc na těle mámy, že právě tělesná blízkost je to, co dítě nejvíc potřebuje pro své duševní zdraví. Současně s tím jsem si říkala, kdyby mě moje máma nosila, nemusela jsem být první rok života ve strojku kvůli luxaci kyčlí, nemusela jsem pak ještě strávit 2 roky s Perthesovou chorobou po léčebnách, od svých 3 do 5 let, než jsem měla kyčle úplně zdravé. Nebyla bych osvobozená z tělocviku. Nemusela bych bývala na druhém stupni ZŠ každý rok trávit 3 měsíce v léčebnách kvůli skolióze páteře. 

Od 4. do 13. měsíce svého života jsem strávila všechen čas upoutaná v Hanouskově aparátu. Vyndat mě mohli na 1 hodinu denně.

„Kdyby bývali moje rodiče věděli, že mě můžou nosit v šátku, mohla jsem si ušetřit roky v léčebnách.“

Ať už žádný lékař neodrazuje od nošení miminek!

Mou životní vizí bylo všechny osvítit, říci lékařům, fyzioterapeutům, zdravotním sestrám, že nošení miminek je prospěšné. Začala jsem učit nosit nejprve kamarádky, vytvořila jsem si web, začala jsem jezdit do rodin. V roce 2012 jsem přednášela o nošení v České pediatrické komoře a na konferenci pro neonatology.
Od roku 2016 mám licenci školy nošení Die Trageschule® a školím zdravotnítky i poradkyně nošení.
V roce 2019 jsem nechala přeložit a vydat knihu Miminka v rovnováze – nošení podle poznatků fyzioterapie. 

Jaké jsou mé profesní aktivity?

Vedu kurzy pro rodiče

Naučím vás nosit miminko v šátku tak, aby pro vás i pro něj bylo nošení prospěšné.
Objednejte si individuální kurz nošení u vás doma.

Vydala jsem knihu

Kniha s názvem Miminka v rovnováze – nošení podle poznatků fyzioterapie vznikla v rámci studia a mé certifikace Die Trageschule® .

Lektoruji odborníky

Pomáhám odborníkům dostat jejich poradenství o nošení na vyšší úroveň. Školím lektorky nošení a poskytuji osvětu zdravotnímu personálu.

 

Je vertikální nošení správně?

Otázka, kterou si možná mnozí z vás kladou…

Stejně jsem na tom byla z počátku i já. Informace jsem měla jen od ostatních nosících matek, které říkaly, že vertikální nošení je pro páteř OK. Fyzioterapeuté jednoznačně nošení v šátku odmítali, peditrička řekla, že o nošení neví nic.  A já potřebovala i odborné potvrzení. Pátrala jsem, až jsem se dostala do školy nošení Die Trageschule® v Drážďanech, jela jsem tam tenkrát s jedinou otázkou: Je vertikální nošení dobré pro páteř miminka? Nepoškodím jej nošením?
Nemusíte mít strach – vertikální nošení dětí od narození je v pořádku!!!
Chcete vědět víc o svislém nošení? Můžete přečíst v článku “Jak jsem přišla na to, že nošení je dobré.”

Sledujte mne na Instagramu