Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

KONTAKTY

Iva Gondeková
Šalounova 1938/8
149 00 Praha 4
tel: 737143021
napište nám
Editujte v Nastavení - Přihlašovací údaje

ANKETA

Jak se dívá pediatr/fyzioterapeut Vašeho miminka na nošení v šátku?

doporučuje 53% s omezením schvaluje 12% nemá názor 18% rezolutně odmítá 17%

» Nošení v létě

TIPY NA NOŠENÍ V LÉTĚ, KTERÉ BY MĚL ZNÁT KAŽDÝ RODIČPrvní letní den už máme za sebou a se stoupající hodnotou na teploměru rostou i obavy mnoha rodičů, jestli je nošení v šátku nebo nosítku v horkém počasí vůbec vhodné a bezpečné. Miminku je přece beztak horko, stejně tak jako mamince či tatínkovi s uvázaným šátkem. Pokud i vás trápí podobné pochybnosti, nezoufejte. I když nelze zaručit, že se při nošení člověk nezpotí a nebude mu horko, přesto existují ověřené triky, které rodičům po celém světě umožňují s nošením nepřestávat ani během teplých dnů. Pojďte se spolu s Klubkem Štěstí na ně podívat detailněji.


POMOC MÁ JMÉNO PŘÍMĚS

Základem pohodlného nošení, kdy je spokojenost jak na straně děťátka, tak i rodiče, je kvalitní materiál šátku a nosítka. Nejčastěji vyhledávaným materiálem je bavlna, která je pro citlivou dětskou pokožku nejvhodnější, ale zároveň ji oceníte i pro nenáročnou údržbu. Bavlněné šátky se můžou prát v pračce podobně jako běžné oblečení, nevyžadují žádné speciální zacházení. Během horkých slunečních dnů však můžete kromě bavlny sáhnout i po příměsi. Na léto je nejlepší len, konopí, hedvábí, repreve, tencel nebo bambus.

Len a konopí mají termoregulační schopnosti, jsou prodyšné a hlavně proto oblíbené. Tyto příměsi mají velmi dobrou nosnost, už na první dotek pocítíte pevnost materiálu. Po zanošení je šátek příjemně měkký. Lněné šátky je však nutné kvůli funkci vláken často žehlit, třeba i každý druhý den. Příměs hedvábí je skvělou volbou ve slunečném počasí, protože v kombinaci s jemným vánkem velmi příjemně chladí. Umělé vlákno repreve, ataky tencel, který se vyrábí z dřeva eukalyptů jsou podobně jako bavlna téměř bezúdržbové a mají dobrou nosnost. Bambusové šátky jsou prodyšné, a proto vhodné na léto, ale v kombinaci s bavlnou nejsou dostatečně nosné pro větší miminka. Pokud vybíráte šátek pro těžší batole a chcete příměs bambusu, doporučuje se kombinace bambus - len.


VHODNÉ OBLEČENÍ

Je důležité brát do úvahy nejenom kvalitu materiálu šátku nebo nosítka, ale také oblečení, které má na sobě dítě i rodič. Nejlepším do horkého počasí je funkční oblečení - odvádí pot z povrchu kůže na druhou stranu látky. Vhodná je i bavlna, samozřejmě pouze v jedné vrstvě. Miminku oblečte body, dupačky nebo tílko s krátkým rukávem. Nožky můžete nechat holé, případně zcela postačí ponožky nebo návleky. Co se týče rodičů, na místě jsou prodyšné materiály, lehké
tričko, nebo šaty. Je vhodné nosit s sebou náhradní oblečení pro sebe i pro miminko, kdyby došlo k propocení. Dítě je potřeba převléct, když ho vyberete ze šátku, aby ho neprofouklo.

 

 

RING SLING

Skvělým způsobem letního nošení je používání ring slingu, obzvlášť pokud je vyroben z lehkého a prodyšného materiálu. Vyzkoušejte len, bambus, bavlnu nebo hedvábí. Výhodou ring slingu je i to, že své děťátko do šátku rychle a jednoduše usadíte a taky ho rychle vyberete.

 TIPY PRO LETNÍ ŠÁTKOVÁNÍ

Když už jste si vybrali vhodnou příměs šátku a oblékli sebe i drobečka do lehkého prodyšného oblečení, máme pro vás pár tipů, jak si nošení udělat ještě o něco komfortnější.


 1. JEDNODUCHÝ ÚVAZ
  Během letních měsíců upřednostňujte radši méně vrstvené úvazy, zabráníte tak dalšímu zahřívání. Ideální je úvaz kříž s kapsou uvnitř buď bez roztažení pruhů nebo jen s částečným, koník na boku, ale třeba i jednoduchý batoh na zádech.

  2. KLOBOUČEK, NEBO I DEŠTNÍK
  Hlavičku miminka chraňte před sluncem čepičkou nebo kloboučkem s prodlouženou zadní části, kterou zakryjete také krk a ramena. V případě nosítek používejte kapuci, kterou je vybavena většina modelů. Nezapomeňte, že i nožičky a ramínka dítěte je potřeba chránit před slunečními paprsky. Jednoduchý, ale ověřený trik je použít například deštník, který nahradí slunečník a ochrání vás oba.

  3. LÁTKOVÁ PLENA
  Pokud si děťátko v šátku opírá svou hlavičku o vaši hruď, třeba když usne, osvědčilo se používání látkové pleny, kterou je potřeba umístnit mezi kůži rodiče a tvářičku dítěte. Plena efektivně odvádí vzniklé vlhko. Místo ní můžete použít i kapesník nebo menší ručník.

  4. MÉNÉ JE VÍCE
  Minimalizujte, co si berete ven, aby jste mohli odejít jenom s menší taškou. Každá další věc, kterou máte na sobě, vás totiž jistým způsobem bude zahřívat.

  5. VODA

Nezanedbatelnou součástí nošení, jako i celkového prožívání letního období, je dostatečný pitný režim. Miminko musí být hydratováno. V případě kojenců většinou není potřeba dodávat jiné tekutiny než mateřské mléko, ale u větších dětí ano - stejně tak u rodičů. Noste s sebou pořád láhev s vodou.

A CO NOSÍTKA?
Většina nosítek je v podstatě díky otevřeným místům dobře prodyšná, protože po stranách může volně proudit vzduch, a tak se k miminku dostane i jemný větřík, který ho příjemně osvěží. Nosítka typu mei tai vybírejte s důrazem na stejná kriteria, jako v případě šátků, řiďte se volbou vhodné příměsi.