Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

KONTAKTY

Iva Gondeková
Šalounova 1938/8
149 00 Praha 4
tel: 737143021
napište nám
Editujte v Nastavení - Přihlašovací údaje

ZBOŽÍ V AKCI

naše cena 300 Kč
Skladem

ANKETA

Jak se dívá pediatr/fyzioterapeut Vašeho miminka na nošení v šátku?

doporučuje 52% s omezením schvaluje 13% nemá názor 17% rezolutně odmítá 18%

12. 10. 2017

Jak nakreslit nosícího pračlověka aneb cesta k plakátu

Co svět světem stojí - děti se nosí plakát na podporu nošení volně ke stažení

Cesta od vzniku myšlenky k realizaci:
červen 2012 - jak nakreslit nosícího pračlověka?
Prvotní myšlenka časové osy vznikla v červnu  2012 při přípravách na certifikační přednášku v německé škole nošení Die Trageschule® při čtení knihy Evelin Kirkilionis Ein Baby will getragen sein. Tenkrát jsem osu v rychlosti načrtla na flipchart, obrázky velmi neuměle nakreslila podle kreslené knížky o nošení Tragekinder. Největší potíž byla ztvárnit praženy, která již chodila po dvou a miminko se stále drželo její srsti.float:left;margin-right:10px;
Představa osy s profesionálně nakreslenými nosícími matkami v průběhu historie lidstva a s druhy mláďat podle chování po narození mě nadchla, přála jsem si najít někoho, kdo to zvládne! V počátečním nadšení jsem zkoušela oslovovat některé kreslíře, ale ke spolupráci nedošlo. Zpětně vím, že tenkrát zkrátka nebyl ten správný čas, vše musí důkladně uzrát.
V dalších letech v průběhu mé praxe v kurzech nošení pro rodiče postupně rostla představa, že by často opakující se otázky byly zodpověditelné názorně. 
listopad 2016 - historie ve spirále
Až na podzim 2016 při přípravách na přednášku pro trenérskou licenci opět touha ideu tradice vertikálního nošení zhmotnit, nabrala sílu. 
Shodou okolností jsme se přestěhovali do domu, kde byla naší sousedkou grafička, která navrhla místo rovné osy spirálu, krásně se mi s ní spolupracovalo, ale vzniklý plakát spirála 2016 se ukázal jen jako mezistupeň. Obrázky na něm byly totiž vytvořené počítačově, a já si uvnitř pořád přála kreslené.
float:left;margin-right:10px;
Tento počítačový plakát jsem prezentovala na konci října v Drážďanech a pak 5.11. na prvním kurzu nošení pro odborný personál. Ovšem už na konci listopadu jsem si dodala odvahy a oslovila kreslířku Evu Rybníčkovou, již jsem znala od roku 2010 z jediného tenkrát existujícího internetového fóra pro nosící rodiče Nošení dětí. Její grafickou práci pro nošení jsem pak v průběhu let sledovala.
Evina podmínka, že plakát vytvoří jen ve spolupráci s ostatními propagátory nošení, mně nejprve zaskočila, ale rychle jsem si uvědomila, že je to opravdu veliká věc, ukázat světu, že jsme jako lektoři nošení a výrobci šátků a nosítek jednotní. Eva dokonce napsala, že už chtěla nějakou formou tuto jednotu iniciovat! V průběhu emailové komunikace se začalo ukazovat, že si s Evou docela ladíme!
leden 2017 - ze spirály rovná čára
Po dohodě založena na facebooku pracovní skupina pro vytvoření plakátu, pozváni výrobci šátků, lektorky nošení a všichni, co mají něco do činění s nošením, které známe.
Výchozím podnětem byla spirála časové osy, v průběhu diskuze se z ní opět stala původní čára, přibyly kresby nošení z různých koutů světa a také hlavní Evino heslo "Co svět světem stojí, děti se nosí".
květen 2017 - Nosím tě stále na srdci
8.-.14.5. se konal Evropský týden nošení dětí a "naše" pracovní skupina vytvořila český překlad hesla  "I carry you always" na šátek s názvem "Sans frontiéres EBW 2017" vytvořený pro tuto příležitost.float:left;margin-right:10px; České "Nosím tě stále na srdci" se objevilo mezi dalšími 33 jazykovými verzemi.
 
říjen 2017 - Hotovo!
Již tradičně se v říjnu koná Mezinárodní týden nošení dětí a při té příležitosti Eva zveřejnila finální verzi společného plakátu, už jen malé úpravy a hotovo!

 

Plakát Děti se nosí 2017 volně ke stažení a šíření
 

Aktualizace 1.5.2018
Díky šíření předchozího plakátu jsem získala další impulsy od Jany Jirků, organizátorky Nosícího miniveletrhu v Praze a vznikl plakát spirála 2018.


 

NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ