Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

KONTAKTY

Iva Gondeková
Šalounova 1938/8
149 00 Praha 4
tel: 737143021
napište nám
Editujte v Nastavení - Přihlašovací údaje

ANKETA

Jak se dívá pediatr/fyzioterapeut Vašeho miminka na nošení v šátku?

doporučuje 53% s omezením schvaluje 12% nemá názor 18% rezolutně odmítá 17%

ABC nošení

ABDUKČNĚ-FLEKČNÍ POZICE - NOŽIČKY VE TVARU PÍSMENE M

Abdukčně-flekční pozice je u novorozenců přirozené přitažení nožiček k tělu vleže na zádíčkách, kolínka jsou výše než zadeček, vytvářejí tak písmeno M. Jinak řečeno, hlavice stehenní kosti tlačí přímo do středu pánevní jamky, a ne do horní nebo zadní části ještě chrupavčitých a měkkých pánevních stěn.

To je nejen ideální orientace kyčelních kloubů, ale navíc při nošení v této pozici dostávají při každém kroku a nebo pohybu dítěte dosud chrupavčité struktury lehké podněty, které podporují prokrvení a tím zdravé dozrávání těchto oblastí.

Při nošení šátek nebo nosítko podporuje nožičky od kolínka ke kolínku. Tlaky na kyčel jsou minimální, protože v této poloze jsou nožičky přitažené k tělu v úhlu mírně větším než 90° a současně roztažené od sebe cca 40°.

Flexe = ohnutí, zde kyčliček a kolínek

Abdukce = roztažení od těla


AMBULANTNÍ UZEL

Úvaz je zpravidla zakončen uzlem. Ambulantní uzel je plochý, netlačí, v případě potřeby se lehčeji otevírá, je přehledný.

U tenčích šátků nepocítíte možná v uzlech takový rozdíl, u silnějších šátků nebo pokud nosíte často, byste mohli ambulantní uzel ocenit :-)

Další možností zakončení úvazu jsou kroužky, viz heslo níže.

 
 
 
 

BONDING

Nerušený tělesný kontakt matky a dítěte bezprostředně po porodu. Vzácné období vzájemného poznávání. Novorozenci, kteří leží nazí na matčině těle, se začnou po pár minutách samostatně posunovat směrem k prsu (rooting-reflex) a začnou sát. Zde je zásadní, aby matka a dítě přitom nebyly rušeny, aby nebyly oddělováni kvůli měření a vážení miminka... 
"Díky intenzivnímu tělesnému kontaktu je vytvoření vzájemného naladění na sebe snazší, vyskytuje se méně potíží z kojením, matky se cítí jistější v péči o své dítě, nepotřebují tolik pomoci doma a přejí si také častěji, mít své malé miminko stále u sebe."(Evelin Kirkilionis)


CO-SLEEPING - SPOLEČNÉ SPANÍ

V mnoha zemích světa, např. i v Japonsku, je samozřejmé, rodiče a děti spí dohromady. Společné spaní matky s dítětem ulehčuje kojení. Podmínky při spaní musí být bezpečné. Možností je celá řada - velká rodinná postel, matrace na zemi, apod. Společné spaní přináší dítěti bezpečí, matka má dítě v bezprostřední blízkosti, může ihned reagovat na jeho potřeby.
Je důležité, aby rodiče byli nekuřáci. 


DVOJČATA

Nosit v obě děti současně si oblíbilo již mnoho matek dvojčátek. Malá miminka do cca 4 měsíčů lze pohodlně nosit na břiše - např. v jednom šátku. Existuje ale mnoho dalších způsobů. 


DVOJITÝ HAMMOCK (DH)

Úvaz na záda - šátek zpevňuje celé tělo nesoucí osoby, přes dítě jsou dvě vrstvy šátku - DH je tedy velmi bezpečný a pevný úvaz. Při nácviku je třeba trochu trpělivosti, výsledkem je úžasné pohodlí pro dítě i pro Vás.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

DRUHY MLÁĎAT SAVCŮ PODLE RYCHLOSTI OSAMOSTATNĚNÍ

Běhavci - např. hříbata, slůňata přicházejí na svět jako zmenšeniny svých rodičů. Krátce po porodu mohou svou matku následovat. Srst i smyslové orgány mají dobře vyvinuté, mají stabilní teplotní regulaci. Matčino mléko je nasytí jen na krátkou dobu, potřebují stálou přítomnost matky. V ohrožení, např. když nevidí matku, hlasitě křičí. (Masaracchia, R., Schneider A., Tragekinder, 2009)

Hnízdoši - např. koťata, králíčci se rodí bezmocná, holá, oči a uši jsou zavřené, jsou uzpůsobeni na ležení. Vydrží celé hodiny samotní v hnízdě. Velký podíl tuku v matčině mléce zajišťuje nasycení na delší dobu. Při ohrožení hledají hnízdo, ne matku. (Evelin Kirkilionis)

Nošenci - lidská, ale i jiná mláďata se rodí jako nošenci. Jsou přizpůsobeni na nošení na těle matky od narození. Jsou po porodu relativně bezmocní, mají úchopový reflex, funkční, ale ještě neúplně vyzrálé smyslové orgány, neschopnost regulovat tělesnou teplotu a mléko, které sytí jen nakrátko, je přizpůsobené na rychlý růst dítěte - toto všechno vyžaduje trvalý kontakt se sytící matkou.

Pokud nošenec kontakt se svou matkou ztratí, znamená to pro něj životní ohrožení a volá ji. 

Existují pasivní nošenci (např. klokani a koaly), které se neúčastní nošení a aktivní nošenci, kteří se nosí držením na srsti matky, opice nebo lidské děti. U člověka se díky vzpřímené chůzi a ztrátě srsti dítě přesunulo na bok. Již novorozenci při zvednutí zaujímají abdukčně-flekční pozici nožiček (viz výše).


ELASTICKÝ ŠÁTEK

Elastický šátek je na rozdíl od pevného šátku pružnější všemi směry, vhodný pro první půlrok života miminka. Může se vázat předvázaně, tj. v kříži s kapsou ven, nebo i v dalších úvazech.

Stupeň elastičnosti se u různých výrobců liší, od jemných a tenkých až po téměř pevné.
 
U mě si můžete v kurzu vyzkoušet nebo domů zapůjčit elastický šátek MobyManduca.

 FYZIOLOGICKÁ POZICE DÍTĚTE PŘI NOŠENÍ

 

 

 

 

 

 

 

  • šátek zahaluje u nejmenších miminek celou páteř, obě ramínka i ručičky
  • kolínka výše než zadeček, viz abdukčně-flekční pozice, tvar písmene M
  • ručičky jsou před tělem v blízkosti pusinky
  • úvaz je pevný, při předklonu se dítě neuvolňuje, nevzniká mezera
  • nosič nemusí vyrovnávat svým tělem zátěž
  • nosič i dítě se cítí v úvazu dobře, je jim pohodlný

U starších dětí nebo u bdělých miminek, která se v šátku hýbou, nedosáhneme ihned ideální pozice, pak při zklidnění nebo ve spánku podpoříme abdukčně-flekční pozici nožiček, srovnáme ručičky a popř. i dotáhneme šátek. U nejmenších by měl šátek zahalovat jako druhá kůže.

 

GRAMÁŽ ŠÁTKU

Udává se v g/m², tzn. kolik gramů váží čtvereční metr šátku, u nových šátků se jedná o gramáž před vypráním. Po vyprání se gramáž poněkud zvyšuje. 

Např. šátky s gramáží 170g/m² jsou mimořádně lehké. Šátek s 290 g/m² je naopak velmi těžký. 


KOŽNÍ A TĚLESNÝ KONTAKT

"Tělesný kontakt je výživou pro tělo i duši" (Evelin Kirkilionis)
Nošení propojuje tělesný kontakt s pohybem, a tak účinkuje téměř zázračně, neboť pozitivně ovlivňuje celkový vývoj dítěte. 
V kontaktu se podporuje pradůvěra a vzájemné poznávání.


KROUŽKY

Místo uzlu můžeme pro zakončení úvazu použít  kroužky. Najdeme je našité na ringslingu. 


KŘÍŽ S KAPSOU UVNITŘ (KSK)

Univerzální úvaz pro nošení dětí v šátku, použitelný od narození. Vyhovuje většině rodičů. Nejvhodnější a nejpoužívanější první tři až čtyři měsíce, po té se často začíná vázat na záda, nebo na bok, nebo se nosí v nosítku. Přesto je KsK použitelný po celé nosící období při nemoci, při cestování, apod. 
viz Fyziologická pozice dítěte při nošení

Tento úvaz naučím rodiče v kurzu nošení během 1,5 až 2h.

Více o tomto nejčastějším úvazu zde.

 
 
 

KURZY NOŠENÍ

Naučit se vázat šátek můžete v individuálním nebo skupinovém kurzu


LÁSKA

Lásku, láskyplnou péči a náklonnost rodičů potřebuje miminko na prvním místě.  Dá se výborně zprostředkovat i nošením v šátku. Je to láska projevená těsnou blízkostí, častým hlazením, apod. k čemuž neustálá blízkost miminka vybízí. Od začátku tak s dítětem komunikujeme, v těsném spojení se i nejlépe učí poznávat samo sebe i okolí.

 

LÁTKOVÉ PLENY

Používáním látkových plen šetříme nejen životní prostředí ;)


MEI TAI 

Tradiční nosítko z Číny se v současné době vyrábí upravené pro dnešní potřeby v mnoha variantách. Může být zavazovací nebo na sponky. 

U mě můžete vyzkoušet nebo i zakoupit Mei Tai rakouské firmy Fräulein Hübsch.


NADMĚRNĚ PLAČÍCÍ MIMINKA

Definice: Nadměrný pláč je pláč, který se objevuje častěji než 3 hodiny denně, víckrát než 3 dny v týdnu a déle než 3 týdny po sobě. Tento pláč je excesivní, tedy obtížně utišitelný.  Běžně se užíval název tříměsíční koliky, avšak to je dnes již překonané, neboť trávicí potíže se v této souvislosti objevují jen u malého procenta miminek. 

Organické příčiny by měl vyvrátit lékař. Rytmické nošení v šátku a masáže většinou uklidňují. Po 4 měsíci života zpravidla odeznívá.


NEDONOŠENÁ MIMINKA

V šátku tato miminka mohou zažít/prožít prostředí blízké děloze z posledních týdnů a měsíců, o které přišla. Mohou být takto "donošena". 

Pro vývoj nedonošeňátka je těsný tělesný kontakt s matkou v prvních týdnech obzvlášť důležitý. Tlukot matčina srdce miminko uklidňuje. 
Na nedonošenecké klinice ve Stuttgartu se rodiče učí, jak zacházet se šátkem, jak nosit. Díky sponzorům mají nyní nové šátky s logem tamní neziskové organizace, která podporuje malé pacienty a jejich rodiče.
Koncept nošení přímo na klinikách, který prosadila v Saarbrückenu vrchní zdravotní sestra Eva Vogelgesang, se šíří. Tzn. že všechny děti, které jsou dostatečně stabilizované, mohou být nošeny matkou nebo otcem

Více zde:Nošení nedonošených na neonatologii


NOŠENÍ

Nošení je základní potřeba dítěte. Nošením komplexně podporuje fyzický i duševní vývoj dítěte. Lidské mládě je přizpůsobeno na nošení, ne na ležení. 


NOŠENÍ NA ZÁDECH

Je teoreticky možné od narození. V praxi se začíná nosit na zádech kolem 4. nebo 5. měsíce, nebo i později. Často se nošení na zádech učí lépe v době, dokud dítě ještě neleze. Dobré je vyzkoušet si důkladně s panenkou, jak dostat miminko bezpečně na záda a teprve pak to zkoušet s dítětem. K tomu slouží výborně individuální kurzy nošení.

Nejčastější úvazy na záda jsou Batoh a Dvojitý hammock.


NOSÍTKA

Rozdělení:

  • celosponková: např. značky Manduca, Kibi, Ergobaby, Ruckeli, Buzzidil a nesčetně mnoho dalších :-) 
  • mei tai - bederní pás na zavázání nebo na sponku, může být polstrovaný, přes ramena pruhy na vázání: např. značky Fräulein Hübsch, Hopp-Tye, Bondolino, DidyTai

NOŽIČKY VE TVARU PÍSMENE M

viz abdukčně-flekční pozice


ONBUHIMO

Nosítko bez bederního pásu. Původem je to tradiční nosítko z Japonska. Nosí se v něm zpevněné, sedící děti převážně na zádech. Existují nejrůznější varianty.


RADOST

Nošení má přinášet radost. Nezáleží na kvantitě, ale na kvalitě nošení, každá minuta se počítá. Můžeme znát všechna pravidla a pozitivní účinky nošení, přesto můžeme cítit vůči nošení v šátku nebo v nosítku vnitřní odpor. Láskyplnou náklonnost a dostatek podnětů pak poskytujeme dítěti jinými způsoby.

Kontaktujte mě prosím v případě nejasnosti, těším se na Vás!


ŠÁTEK 

Šátek je pomůcka k tomu, aby dítě mohlo být nošeno delší dobu na těle matky. V současné době existuje obrovské množství výrobců šátků - tkaných strojově i ručně, nejrůznějších délek, šířek, materiálů, barev. 

Délka šátku se řídí typem úvazu a konfekční velikostí postavy. Pro nejčastější úvaz kříž s kapsou uvnitř se používá délka šátku 4,6m při konfekční velikosti do 42. Pro větší konfekční velikost pak délka 5,2m.

Šířka se pohybuje kolem 70cm. 


RING SLING

je krátký šátek, ca 1,8 -2,2m dlouhý, na jednom konci má přišité dva kroužky. Ideálně je ze šátkové látky.  Dítě může být umístěno na boku, na břiše i na zádech. Některým matkám vyhovuje na krátké přenášení díky rychlé manipulaci, některým naopak nevyhovuje jednostranná zátěž, protože se nosí na jednom rameni.
V současné době už se vyrábí i delší, tzv. longsling, v délce 3,5 m.